مدیر جدید امور آبفای باخرز معرفی شد
یکشنبه, 06 آبان 1397

مراسم تودیع و معارفه مدیران امور آبفای باخرز برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی امور آبفای باخرز در این مراسم از خدمات حسین عابدین مدیر سابق امور تقدیر و  احسان حصاری به عنوان مدیر جدید امور باخرز معرفی شد.

در این مراسم معاون بهره برداری و مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی به همراه  فرماندار و اعضای شورای اداری شهرستان باخرز حضور داشتند.

 

دسته بندی: عمومی
حضور معاونین، مدیران، فرمانده پایگاه مقاومت بسیج و کارکنان آبفای خراسان رضوی در جشن دانش آموزان استثنایی
دوشنبه, 20 آذر 1396

 معاونین ، مدیران ، فرمانده پایگاه مقاومت بسیج و کارکنان آبفای خراسان رضوی با حضور در  مدرسه استثنایی آهسته گام مشهد در جشن ویژه دانش آموزان استثنایی به مناسبت هفته گرامیداش ت معلولین حضور پیدا کردند.

به گزارش روابط عمومی آب و فاضلاب خراسان رضوی در این مراسم که با حضور نمایندگان آموزش و پرورش، اولیا و مربیان و دانش آموزان معلول برگزار شد، شرکت آبفای خراسان رضوی هدایایی را به تعدادی از  دانش آموزان و تمامی مربیان آنها اهدا کرد.
همچنین سید سعید مدرسی معاون برنامه ریزی و منابع انسانی شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی ضمن ابلاغ پیام و سلام مدیریت محترم عامل به این عزیزان ، از دانش آموزان معلول به عنوان بهشتیان روی زمین  یاد کرد و ضمن تشکر از زحمات اولیا و مربیان و آرزوی موفقیت برای  آن ها گفت: شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی آمادگی خود را برای هر نوع خدمتگزاری به این قشر از جامعه اعلام کرد.

دسته بندی: آب
نرم افزار همراه آب در آبفای خراسان رضوی راه اندازی شد
پنج شنبه, 15 مرداد 1394

مدیر دفتر آمار و فن آوری اطلاعات آبفای خراسان رضوی  از راه اندازی نرم افزار همراه آب در این شرکت خبر داد. به گزارش روابط عمومی آبفای خراسان رضوی کامبیز کیخایی اظهار داشت : این نرم افزار که با هدف  ارائه خدمات مشترکین بر روی تلفن همراه(بستر اندروید) طراحی و راه اندازی شده است بزودی برای  بهره برداری مشترکین  استان در سایت شرکت و همچنین سایت های عمومی دانلود اپلیکیشن موبایل قرار خواهد گرفت . به گفته کیخایی با توجه به فراگیر شدن سیستم عامل اندروید بر روی تلفن های همراه این نرم افزار تحت سیستم عامل مذکور راه اندازی شده است . وی اضافه کرد : برای  راه اندازی این سیستم چهار ماه وقت وحدود150میلیون ريال اعتبار صرف شده است .

 

دسته بندی: عمومی
برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با روش های اجرایی امور حقوقی ، تملک و مستندسازی اراضی در آبفای خراسان رضوی
دوشنبه, 12 مرداد 1394

کارگاه آموزشی آشنایی با روش های اجرایی امور حقوقی ، دعاوی و روش های عملی  تملک و مستندسازی اراضی در شرکت آبفای خراسان رضوی برگزار شد . به گزارش روابط عمومی شرکت آبفای خراسان رضوی ،مدیر دفتر حقوقی ، تحصیل و تملک اراضی این شرکت اعلام داشت : این کارگاه با توجه به حساسیت مسائل مرتبط با امور حقوقی ، دعاوی و نیز لزوم اقدام  صحیح در مباحث تملک اراضی و همچنین عزم جدی شرکت در باب مستندسازی اراضی و املاک فاقد سند در سطح استان  و نیز در راستای ارتقاء سطح آگاهی و دانش همکاران با رویکرد تبیین روش های اجرایی مصوب شرکت با حضور تعدادی از مدیران  امورهای تابعه ، کارشناسان محترم حقوقی شرکت های تبصره 2 و رابطین  حقوقی امورهای تابعه به مدت دو روز در محل ساختمان ستاد برگزار شد . به گفته سید جواد عافیت در روز نخست کارگاه نکات ضروری و کلیدی پیرامون  اوراق قضایی ، نحوه ابلاغات ، تامین دلیل ، احصاء جرائم و دعاوی مرتبط با حیطه وظایف شرکت با تاکید بر نص  قوانین مربوطه ارائه و چگونگی تشکیل پرونده در شرکت بیمه به هنگام ورود خسارات جانی و مالی به اشخاص ثالث نیز تبیین شد . وی محتوای اموزش در روز دوم را آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به تحصیل و تملک اراضی ، نحوه اقدامات عملی پیرامون اجرا و پیگیری امور تملکی توسط دفتر حقوقی ، تحصیل و تملک اراضی اعلام کرد و افزود: در ادامه نقیبی کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و مشاور ثبتی شرکت هم در باره نحوه  اقدامات مقدماتی برای ثبت نام جهت اخذ سند رسمی برای اراضی و املاک فاقد سند شرکت و سایر موارد ضروری توضیحات مبسوطی به همکاران  ارائه و به پرسش ها و ابهامات موجود آنان در مورد نحوه اقدامات عملی جهت اخذ سند و نیز تحصیل مدارک و دلایل پاسخ های لازم داده شد . شایان ذکر است کلیه موارد ارائه شده در کارگاه در قالب دو جزوه تالیف شده توسط دفتر حقوقی ، تحصیل و تملک اراضی در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.

 

دسته بندی: عمومی
در نخستین جلسه شورای هماهنگی و انسجام بخشی صنعت آب و برق استان های خراسان عنوان شد: مشاور وزیر نیرو: کمبود آب در کشور، مقطعی و شعاری نیست
پنج شنبه, 08 مرداد 1394

نخستین جلسه شورای هماهنگی و انسجام بخشی صنعت آب و برق استان های خراسان به میزبانی شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی و باحضور مشاور وزیر و مدیر کل دفتر روابط عمومی وزارت نیرو در مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی آبفای خراسان رضوی در این نشست که مدیران عامل و مسئولان دفاتر روابط عمومی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی و برق استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی شرکت داشتند، ابتدا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی و رئیس شورای هماهنگی و انسجام بخشی وزارت نیرو در استان، سقایی مجاوران و زائران حضرت رضا(ع) در شهر مشهد و استان را مقدس و با ارزش توصیف کرد و با بیان اهمیت آب در احادیث و روایات اظهار داشت، قداست آب بعنوان ماده ای هوشمند در 64 آیه قرآن مورد توجه قرار گرفته است. محمد حسین جعفری تعامل میان 13عضو شورای انسجام بخشی صنعت آب و برق خراسان رضوی را خوب بیان کرد و افزود همین امر باعث کسب جایگاه ممتاز وزارت نیرو و قدرت سازمانی صنعت آب و برق در استان شده و استاندار خراسان رضوی نیز حساب ویژه ای برای این صنعت باز کرده است. وی مشکل عمده ی صنعت آب در خراسان را کمبود منابع و کاهش سطح سفره های زیرزمینی به عنوان مهمترین منبع تامین آب بخش های مختلف اعم از کشاورزی، شرب ، صنعت و خدمات عنوان کرد و با بیان اینکه 78% نیاز آبی استان از منابع زیرزمینی و 22% از منابع سطحی تامین می شود گفت: این نسبت در مقایسه با کشور که 55% زیرزمینی و 45% سطحی است در حد بالایی قرار دارد. و بر انجام کارهای میدانی و فرهنگ سازی عمومی نسبت به وضعیت آب تاکیدکرد.
سخنران بعدی مدیرعامل شرکت آبفای خراسان رضوی بود که گزارشی از وضعیت و دورنمای منابع آب شرب استان ارائه داد. حسین اسماعیلیان از محدودیت منابع آبی بعنوان یک مشکل اساسی در استان نام برد و حساسیت مسئولان بلندپایه ی کشور را نشان دهنده شرایط نامناسب وضعیت آب در کشور دانست و گفت: متاسفانه شرکت های آبفا از اهرم های بازدارنده برای کنترل میزان مصرف آب برخوردار نیستند. وی با اشاره به اینکه در تامین آب با شرایط سختی مواجه هستیم متذکر شد: تامین آب شرب هر سال به دلیل افت منابع آب دشوارتر شده به گونه ای که 28 شهر مواجه با تنش آبی در استان خراسان رضوی در تابستان امسال به 33 شهر در سال آینده افزایش خواهد یافت. وی از حفر 30 حلقه چاه با دبی 500 لیتر بر ثانیه برای رفع کمبود آب شرب طی یک سال گذشته در استان خبر داد و متذکر شد ، این چاه ها فقط توانسته است  مصرف و تولید را در حد سر به سر قرار دهد.
وی برخورداری از نیروهای متخصص، جوان و خلاق از مزیت های آبفای خراسان رضوی عنوان کرد و افزود تلاش و همت این نیروها باعث فائق آمدن بر بسیاری از مشکلات صنعت آب و فاضلاب استان شده است.
در ادامه معاون مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو خواستار انتشار اخبار مثبت توسط مدیران عامل حوزه ی آب و برق شد و بر ایجاد اتاق فکر در دفاتر روابط عمومی با مشارکت اساتید رشته ارتباطات تاکید کرد. مریم مقدم از مدیران عامل خواست با انتقال اطلاعات لازم به مدیران روابط عمومی امکان پاسخگویی به سوالات خبرنگاران رسانه های گروهی را فراهم آورد.
سپس مشاور وزیر و مدیرکل دفتر روابط عمومی وزارت نیرو وجود مدیران و کارشناسان لایق و کارآمد را از مزایای وزارت نیرو دانست که آن را سرآمد وزارت خانه ها کرده است. مجید رجبی معمار با اشاره به تعامل خوب مدیران عامل و دفاتر روابط عمومی های صنعت آب و فاضلاب گفت: در نتیجه این همفکری و هم افزایی توفیقات خوبی در این بخش بدست آمده  که بخشی از آن مربوط به تلاش مدیران گذشته است. وی همچنین جایگاه روابط عمومی ها را در وزارت نیرو مناسب ندانست و گفت شاید وزارت نیرو تنها وزارت خانه ای است که تاکنون به مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی در بین وزارت خانه ها تبدیل نشده است و این موضوع به صورت جدی پیگیری می شود. وی بیان داشت: از آنجا که کمبود آب وبرق جدی بوده و مقطعی و شعاری نیست، از این پس تمام برنامه های وزارت نیرو با رویکرد فرهنگی و تبلیغی تهیه و اجرا خواهد شد.
وی اعلام کرد وزارت نیرو درصدد ایجاد  بسته ی ویژه و خیلی جدی برای تبلیغ در حوزه آب کشاورزی است تا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تبلیغات گسترده و همه جانبه ، توجه تولید کنندگان این بخش را به فاجعه آبی جلب کند. بنابراین تا زمانی که فرهنگ استفاده صحیح از آب در همه ی آحاد جامعه نهادینه نشده باشد، نمی توان به اهداف مورد نظر در مدیریت آب دست یافت.
در ادامه نشست کیومرث جلیلیان دبیر ستاد جشنواره ها و نمایشگاه های نمایشگاه های وزارت نیرو گزارشی از برنامه زمان بندی نمایشگاه های صنعت آب و برق داخل و خارج کشور  ارائه داد و برحضور بدنه ی کارشناسی این صنعت در نمایشگاه ها تاکید کرد.
رئیس گروه رسانه های وزارت نیرو یکی از وظایف روابط عمومی ها را ارتباط و نشست های دوره ای منظم مسئولان این دفاتر با اصحاب رسانه دانست و بر لزوم برگزاری کلاس های آموزش رسانه ای برای پرسنل روابط عمومی تاکید کرد.  حسین طارمی گفت: رصد و تحلیل اخبار، ارسال جوابیه به موقع به رسانه ها، برگزاری نشست های خبری مدیران عامل با خبرنگاران و ... را از دیگر وظایف مهم دفاتر روابط عمومی دانست.
محمد جواد جره رئیس گروه روابط عمومی دفتر روابط عمومی و امور بین الملل وزارت نیرو نیز در سخنانی در رابطه با اهمیت روابط عمومی الکترونیک و تاثیر و نقش شبکه های اجتماعی بر رفتارها و افکار عمومی بیان کرد و گفت: از این ظرفیت ها می توان برای اطلاع رسانی اخبار حوزه صنعت آب و برق به جامعه بهره گرفت.
همچنین در این جلسه، دبیران شورای روابط عمومی صنعت آب و برق استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی گزارش جامعی از وضعیت این صنعت در استان های مربوطه و اقدامات انجام شده فرهنگی انجام شده را به اطلاع حاضران رساندند. 

دسته بندی: عمومی
مدیرعامل آبفای خراسان رضوی در گفتگو با رادیو: هر خانوار استان در شبانه روز معادل 750 بطری 5/1لیتری ، آب مصرف می کند
چهارشنبه, 07 مرداد 1394

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با شرکت در برنامه رادیویی تولید صدای خراسان رضوی به ضمن تشریح وضعیت نگران کننده منابع تامین آب شرب شهر های استان به سئوالات متعدد دوتن از گزارشگران برنامه پاسخ داد . جان کلام پرسش پاسخ یک ساعته مهندس حسین اسماعیلیان حول سه محور اصلی متمرکز بود اول ضرورت صرفه جویی در مصرف آب ، دوم واقعی شدن قیمت تمام شده آب به عنوان یک عامل بازدارنده و در نهایت اینکه  دغدغه آب بایستی به ملکه ذهن مصرف کنندگان تبدیل شود تا کمبود موجود دارای معنا و مفهوم شود بنابراین تا زمانی که مشترک با کاهش فشار و نبود آب مواجه نشود شرایط بحرانی را باور نخواهد کرد. آنچه در ادامه می خوانید مشروح این نشست رادیویی است.
بحران کم آبی به یک معضل جهانی تبدیل شده است ، این وضعیت در کشور ما و استان خراسان رضوی چگونه است؟
متوسط میزان بارش نزولات آسمان در ایران یک سوم بارش جهان است و در استان از متوسط کشور کمتر است به گونه ای که  بارش ها در 10 سال گذشته 9 میلی متر کاهش یافته و به 209میلیمتر در سال رسیده است و این روند همچنان ادامه دارد . این شرایط صد درصد خراسان رضوی را در منطقه خشک و کم آب قرار داده و عمده دشت های استان را از 20 سال قبل ممنوعه کرده و باعث افت سطح آب سفره های زیرزمینی به عنوان مهمترین منبع تامین کننده آب استان به میزان یک متر در سال شده است به گونه ای که هر پنج سال نسبت به مدت مشابه قبل  افت سفره ها دو برابر شده است و حجم ذخایر آب زیر زمینی هم با اضافه برداشت سالانه یک میلیارد و 176 میلیون متر مکعب به رقم نگران کننده  25میلیارد متر مکعب رسیده است. بر اساس استانداردهای تعریف شده چنانچه سرانه  آب در اختیار هر نفردر سال کمتر از هزارو 700 مکعب در سال باشد آن کشور در آستانه تنش آبی قرار خواهد داشت ، این میزان در کشورما هزارو 400 و در خراسان رضوی هزارو 200 مترمکعب است که حکایت از وضعیت حاد کشور و به ویژه خراسان رضوی دارد.
میزان بارندگی ها در سال آبی جاری و مقایسه  آن با  سال قبل چگونه است؟
میزان بارش ها نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد ولی در قیاس با  متوسط ده سال گذشته کاهش چشمگیری دارد ، میزان تولید آب استان نیز  از محل بارش ها  224میلیمتر در سال معادل 26 میلیارد مترمکعب است که از این میزان تنها 5/3میلیارد مترمکعب به سفره های زیرزمینی نفوذ می کند ، دو میلیارد متر مکعب هم در سدها ذخیره شده ویا در رودخانه ها جاری و مابقی تبخیر و تعرق و از دسترس خارج می شود منتها مشکل اینجاست که در مقابل تزریق سالانه 3/5میلیارد متر مکعب آب به سفره های زیرزمینی 4/6 میلیارد متر مکعب برداشت می شود یعنی سالانه یک میلیارد و 170 میلیون مترمکعب بیشتر از میزان آبی که به منابع زیرزمینی نفوذ می کند برداشت می شود و  خراسان رضوی از این حیث در بین استان های کشور در رتبه اول اضافه برداشت قرار دارد. برای روشن شدن بیشتر موضوع توجه شما رو به تقسیم بندی مصرف در بخش های مختلف استان جلب می کنم. همانطور که گفته شد به دلیل عدم برخورداری استان از منابع آب سطحی که عامل آن کاهش بارش و استمرار پدیده خشکسالی است حدود 80درصد آب مورد نیاز بخش های مختلف استان از سفره های زیرزمینی و 20درصد از منابع دیگر تامین می شود در صورتی که این نسبت در کشور 60 به 40 است ، میزان برداشت آب نیز دربخش کشاورزی استان  90 ، شرب هفت و صنعت و خدمات سه درصد است ، مشکل دیگر خراسان رضوی بالا بودن طول خطوط انتقال ، تعداد چاه ها و ... در تاسیسات آبرسانی استان که  بیش از دو برابر میانگین کشور بوده و ثابت می کند منابع آب موجود در استان محدود  و انتقال آب از نقاط دور دست با سرمایه گذاری و صرف هزینه بالا انجام می شود . نا گفته نماند که نبود برنامه ای جامع برای تامین آب بلند مدت شهرهای استان، نگرانی جدی از وضعیت فعلی تامین آب شهرها، اتکا به منابع اب زیر زمینی و افت شدید آبدهی و کیفیت آب چاه ها ، تشدید مشکلات اجتماعی برای انتقال آب و فرسودگی بیش از 35درصد شبکه توزیع و انتقال و هدر رفت 27درصدی آب از چالش های دیگر شرکت آبفای خراسان رضوی در تامین آب کمی و کیفی مشترکان است در حالیکه  بحران و دغدغه  آب  یک مشکل عمومی است و همه آحاد جامعه از مسئولان گرفته تا شهروندان در قبال ان مسئول هستند لذا لزوم صرفه جویی و استفاده صحیح از آب اهمیت بالایی دارد و اعتقاد داریم  مسئولیت ما به عنوان متولیان تامین آب کمی و کیفی ،  به جای  حفر چاه که دیگر امکان آن در بسیاری از شهر ها وجود ندارد ، استفاده از پساب فاضلاب و جایگزینی آن با منابع قابل شرب بخش کشاورزی و صنعت و بازچرخانی آب می باشد و در مقابل وظیفه شهروندان تغییر اساسی در روش و رفتارهای مصرف این ماده حیاتی است پس چنانچه دغدغه کمبود آب به ملکه ذهن مشترکان تبدیل شود نه تنها نگرانی های فعلی رفع می شود بلکه برای چند سال آینده هم مشکلی نخواهیم داشت.
بسیاری از مشترکان بدون توجه به شرایط حاد موجود آب شرب را هدر می دهند آیا قانون برای ممانعت از ادامه این اسراف راهکاری تعریف کرده است؟
میزان مصرف آب بر اساس استاندارد های تعریف شده  بین 75 تا 140 لیتر در شبانه روز برای هر نفر است البته این الگوی مربوط به سال های قبل است به این معنی که هر فردی کف الگوی مصرف کند عملا صرفه جویی 50درصدی را باعث خواهد شد همچنین چنانچه دغدغه کمبود آب در بین مردم ایجاد شود خود منجر به کاهش 20 تا 30درصدی مصرف خواهد شد  با این حال 83 درصد مشترکان استان هنوز 65درصد و 17درصد مشترکان (پر مصرف) 35درصد آب شرب تولیدی استان را مصرف می کنند به عبارت دیگر هر خانواده در روز یک مترمکعب (1000لیتر) آب معادل 750بطری آب5/1 لیتری مصرف می کند که یک سرانه حداکثری است ،  موضوع دیگر  قیمت تمام شده و فروش هر متر مکعب آب شرب خانگی است که قیمت تولید هر متر مکعب 11هزار ریال  ولی فروش آن هزارو 760 ریال است که این تفاوت فاحش ضرر شرکت آبفا و در نتیجه عدم امکان اجرای طرح های بهسازی و نوسازی خطوط و شبکه های انتقال آب را در پی داشته است . جلب است بدانید که هر مشترک به طور متوسط در ماه 36 هزار ریال و یک دوره دو ماه 76 هزار ریال بابت هر قبض آّب پرداخت می کند که قابل مقایسه با نرخ  سایر خدمات نیست.  بنابراین مادامیکه قیمت آب با نرخ فعلی در اختیار مصرف کننده قرار میگیرد نمی تواند بازدانده  و باعث تغییردیدگاه مشترکان پر مصرف شود. ذکر این نکته هم ضروری است که در کنار کاهش کمی منابع ، کاهش کیفی آب هم از دغدغه های شرکت های ابفا محسوب می شود به گونه ای که آب شرب برخی شهرهای خراسان رضوی با مشکل تغییر طعم و به اصطلاح لب شور شدن مواجه است و اجرای طرح های جداسازی آب شرب از مصارف بهداشتی است که اولین نمونه آن سال قبل در شهر بجستان اجرا شد و همچنین تفکیک آب شرب از فضای سبز از جمله سیاست های راهبردی آبفای خراسان رضوی برای شهرهای تحت پوشش می باشد. 

 

دسته بندی: آب