با مشارکت خیر نیک اندیش حاج اکبرابراهیمی و همت آبفا خراسان رضوی : کام تشنه 4 روستای شهرستان تربت جام سیراب شد
جمعه, 01 اسفند 1399

با افتتاح بزرگترین پروژه آبرسانی خیرساز در خراسان رضوی کام تشنه  هزار خانوار ساکن در 4 روستای شهرستان تربت جام سیراب شد.

 این پروژه که روستاهای چشمه گل ، کلاته الله رسان، چنگ آباد و بشیر آباد را در قالب مجتمع چشمه گل تامین آب می کند با مشارکت 100میلیارد ریالی خیر نیک اندیش حاج اکبر ابراهیمی و همت مدیران ، کارشناسان و متخصصان صنعت آب و فاضلاب خراسان رضوی  در مدت کمتر از 4 ماه اجرا شده است.

 در مراسم افتتاح این پروژه که با حضور پرشور و با احساس روستائیان و امامان جمعه تشیع وتسنن تربت جام برگزار شد مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با تقدیر از مشارکت حاج اکبر ابراهیمی در تامین آب پایدار روستاهای شهرستان تربت جام گفت: در اجرای این پروژه ضمن احداث 21 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع ، سه باب مخزن ذخیره آب با حجم 750مترمکعب ، دو باب ایستگاه پمپاژ و 20حوضچه شیرآلات ،حدود یک کیلومتر شبکه برق بکار گرفته شده است.

 سید ابراهیم علوی اظهار داشت: یک حلقه چاه  با ظرفیت  31لیتر برثانیه هم برای تامین آب روستاهای مجتمع چشمه گل حفر شده است که در حال حاضر 17 لیتر برثانیه آن وارد مدارشده است و مابقی توان چاه برای تامین  آب چهار روستای دیگر منطقه جامرود تربت جام به همت بنیاد خیریه ابراهیمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مرتضی حمیدی فرماندار شهرستان تربت جام نیز اظهار داشت: اجرای این پروژه در صورت تامین اعتبار دولتی حداقل 18 ماه اجرا می برد ولی به لطف پروردگار و مشارکت خیر نیکوکار اکبر ابراهیمی و تلاش شبانه روزی آبفا استان و شهرستان تربت جام  در کمترین زمان ممکن و با کیفیت بالا و رعایت استانداردها به بهره برداری رسید.سپس جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام ، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره ای کوتاه به بیوگرافی حاج اکبر ابراهیمی ، از وی به عنوان انسانی توانا نام برد که علاوه بر جبهه تولید ، کمک به نیازمندان  به ویژه تامین آبرسانی به مناطق محروم و ساخت واحدهای آموزشی را سرلوحه کار خود قرار داده است.

 در ادامه قربانی جامی نماینده بنیاد خیریه ابراهیمی در خراسان رضوی با بیان اینکه کلیه هزینه های پروژه توسط این بنیاد تامین و پرداخت شده است اعلام کرد: قیمت ، کیفیت و سرعت حرف نخست را در اجرای این پروژه می زند.

 همچنین حاج اکبرابراهیمی بنیانگذارخیریه ابراهیمی در حالیکه تحت تاثیر استقبال پرشور و کم نظیر و شعارهای روستائیان قرار گرفته بود تاکید کرد: آرزوی من ریشه کنی بی آبی در روستاهای کشور است و در مسیر تامین آب ، این مهریه فاطمه زهرا(س) از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد.

 وی افزود: تاکنون حدود 305 روستا در کشور توسط این بنیاد آبرسانی و 280واحد آموزشی هم احداث شده است و تامین آب چهار روستای دیگر در شهرستان تربت جام درجریان این سفر در دستور کار قرارگرفت.

 در پایان مراسم هدایای از سوی شرکت آبفا خراسان رضوی ، فرماندار و مسئولان شهرستان به پاس خدمات ارزنده حاج اکبر ابراهیمی به وی ولوح تقدیر به دست اندرکاران اجرای پروزه اهداء شد.

 

 

 

دسته بندی: آب
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
تعمیرشیر صافی دو سر فلانچ T شکل ورودی مخزن ده هزار متر مکعبی شهر تربت جام
یکشنبه, 30 آذر 1399

شیرصافی دوسرفلانچ Tشکل منصوبه در حوضچه ورودی به مخزن ۱۰۰۰۰ مترمکعبی شهر تربت جام با مشارکت همکاران قسمت بهره برداری امور آب و فاضلاب تربت جام تعمیر شد.

در این عملیات صافی دو سر فلانچ منصوبه قبل از شیر فلوتر هیدرولیکی مخزن آب بدلیل پارگی از قسمت انتهایی یا کپ  فولادی جوشی صافی از مدار خارج وبا وجود بستن کامل شیر فلکه بالادست بدلیل عدم قطع آب، صافی به بیرون ازحوضچه منتقل وپس از تعویض کپ انتهایی صافی وجوشکاری کامل ، آب ورودی به مخزن 10هزارمترمکعبی شهر تربت جام وصل شد. در این عملیات که از ساعت15روزپنح شنبه 27دی ماه آغاز شد وساعت23به پایان رسید هیچ گونه قطع آب در شبکه توزیع شهر تربت جام بوجود نیامد.

 

 

 

 

دسته بندی: آب
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
کارگران نمونه امور تربت جام معرفی شدند
یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397

همزمان با  روز جهانی کارگر 2 نفر از پرسنل امور آب و فاضلاب تربت جام به عنوان کارگر نمونه معرفی شدند .

به گزارش روابط عمومی امور آب و فاضلاب تربت جام  مسعود متولی حبیبی و مجید اکرادی طی مراسمی که با حضور ریئس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در نمازخانه امور برگزار شد مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

دسته بندی: فرهنگی، ورزشی
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
بازدید رئیس و اعضای شورای اسلامی تربت جام از تاسیسات آب و فاضلاب این شهر
یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397

 رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر تربت جام از تاسیسات و منابع امور اب و فاضلاب این شهر بازدید کردند .به گزارش روابط عمومی امور آب و فاضلاب تربت جام اعضای شورای اسلامی شهر ضمن بازدید از تاسیسات و منابع  و چاه های محمود آباد از روند  اجرای پروژه های عمرانی آب و فاضلاب تربت جام مطلع شدند.

دسته بندی: عمومی
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
مدیر عامل آبفای خراسان رضوی در نشست تخصصی مدیریت مصرف آب در تربت جام تاکید کرد: ضرورت مدیریت مصرف و تقاضا و الگوسازی برای ارزش اقتصادی آب
پنج شنبه, 03 اسفند 1396

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف و تقاضا و تعیین الگو برای ارزش اقتصادی آب ، بر ایجاد عوامل سلبی در کنار فعالیت های فرهنگی تاکید کرد.
حسین اسماعیلیان در کارگاه و نشست تخصصی مدیریت مصرف آب "کنگره ملی معماری و عمران شهری"  که درموسسه آموزش عالی وحدت شهر تربت جام برگزار شد با تشریح وضعیت منابع تامین آب شهر های استان از گذشته تا کنون با ابراز نگرانی نسبت به آینده  آبی کشور ، از خراسان رضوی به عنوان استانی با اقلیم خشک و نیمه خشک نام برد که با یک میلیارد و 150میلیون مترمکعب کسری مخزن آب رتبه نخست را در بین استان ها دارد.
وی همچنین با ارائه چند آماراظهار کرد: براساس یک شاخص علمی چنانچه سرانه آب به ازاء هر نفر کمتر از هزار و 700 مترمکعب باشد آن کشور در شرایط تنش و بحران قرار دارد.
به گفته وی این شاخص در ایران هزارو500 و در خراسان رضوی هزارو 100 تا هزارو200 متر مکعب است که عمق فاجعه آبی  را نشان می دهد.
وی علت این کاهش نسبت به شاخص های علمی را ، ادامه پدیده خشکسالی، کاهش و تغییر نوع بارش ها ، برداشت های بی رویه از سفره های آب زیر زمینی به عنوان مهمترین منبع تامین کننده آب ، توسعه شهر ها  و رشد جمعیت و بحرانی شدن 34 دشت استان از 37 دشت موجود دانست که باعث افت سفره های زیر زمینی به میزان یک متر در سال شده و این درحالیست که سالانه به جای  40 تا60 درصد ، 130درصد از منابع آب تجدید پذیر استان برداشت می شود .
 مدیرعامل آبفای خراسان رضوی با اشاره به جایگاه و ارزش آب در نزد ایرانیان قدیم ، علت این قداست را استحصال دشوار آب عنوان کرد که باعث شده بود مردم با اقیلم آن دوران سازگار شوند.
وی گفت: ورود تدریجی تکنولوژی حفاری ، زمینه برداشت های بی رویه وآسان را از منابع آب زیر زمینی با قدمت صدها سال فراهم کرد و نتیجه همین شد که امروز شاهد آن هستیم.
اسماعیلیان شرایط آبی حال حاضر خراسان رضوی را بسیار نگران کننده توصیف کرد و با بیان اینکه آبفا برای  تامین آب شرب شهرها با مشکل جدی مواجه است ، به تشریح نتایج حفاری و جابجایی 287 حلقه چاه در یک دهه گذشته در استان پرداخت و ضمن بیان تاثیر منفی این منابع برسایر چاه های موجود متذکر شد: در حالیکه نیاز به آب هر سال افزایش و در مقابل منابع تامین کننده محدود تر می شود ، دیگر حریمی برای حفاری چاه جدید وجود در استان ندارد .
وی به برخی تبعات و حساسیت های اجتماعی در انتقال  آب از دیگر نقاط به مناطق کم آب و بی آب اشاره کرد و از کاهش کیفیت به عنوان چالش دیگر در کنار تامین کمی آب نام برد و بر مدیریت آب با تکیه بر الگوی توسعه پایدار و توجه به آمایش سرزمین تاکید کرد.
وی با ضروری خواندن تعریفی مشخص برای "اقتصاد آب" و"مدیریت پساب" در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب  و لزوم افزایش مشارکت مردم در حل مشکل موجود ، دستگاه و متولیان را از نگاه بخشی به مقوله آب بر حذر داشت و خواستار مدیریت یکپارچه آب در کشور و استان شد.
رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی همچنین با یادآوری پائین بودن تعرفه آب ، یکی از دلایل اصلی و مهم برداشت های و استفاده بی رویه از آب را ارزان بودن آن بیان کرد و افزود: باید با تشکیل "بازار آب" برای این ماده حیاتی ارزش اقتصادی تعریف و تفکر مسئولان به سمت مدیریت تقاضا و مصرف معطوف و بازچرخانی و پساب استاندارد فاضلاب جایگزین مصرف آب شرب  در تولید محصولات کشاورزی و صنعتی شود.
وی از جمله راهکارهای نیل به اهداف حوزه آب را ایجاد تشکل های مردم نهاد به عنوان حافظان آب اعلام کرد که می تواند به عنوان یکی از دستاوردهای این کنگره نیز تلقی شود.
وی با مهم خواندن مشارکت بخش غیر دولتی در اجرای پروژه ها به ویژه فاضلاب ، از آبفای خراسان رضوی به عنوان  شرکت موفق در بین شرکت های آبفای شهری در جذب سرمایه های بخش خصوصی و همچنین تشکیل "ناجیان آب " یاد کرد و از فرماندار و نماینده مردم و دیگر مسئولان تربت جام خواست فرصت را مغتنم شمرده و به منظور تسریع در اجرای پروژه فاضلاب این شهر برای جذب سرمایه گذار غیر دولتی تلاش کنند.
 در ادامه مدیر دفتر تحقیقات و بهره وری آبفای خراسان رضوی با ضروری خواندن استمرار این گونه نشست ها ، به مفهوم سازه کهن و کهنه در حوزه های مختلف شیوه زندگی مردم ایران قدیم اشاره کرد که خود را با شرایط ساز گار می کردند.
 محمد سلطانی اصل در همین رابطه از شکل گیری قنوات به عنوان بهترین روش  یاد کرد و گفت : در شرایط فعلی نیز چاره ای جز سازگار شدن با طبیعت و مدیریت مشارکتی وجود ندارد چرا که شتاب از دست رفتن منابع در مقایسه با سرعت تفکر ، برنامه ریزی و اقدامات ما بیشتر است.
وی با بیان اینکه صرف تربیت دانشجو ، جوابگوی مشکلات نیست بر حرکت دانشگاه ها و مراکز دانشگاهی به سمت مهارت های جدید تاکید کرد.
در ادامه سید محمد حسینی رئیس موسسه آموزش عالی وحدت شهر تربت جام  به اهمیت و جایگاه مراکز علمی و دانشگاهی در ترویج فرهنگ اصلاح الگوی مصرف اشاره کرد و خواستار برگزاری چنین همایش ها با حضور کشاورزان و مسئولین شهرستان شد .
مرتضی حمیدی فرماندار شهرستان هم بر اصلاح و تعیین الگوی کشت محصولات کشاورزی تاکید کرد و حفظ منابع آب زیر زمینی را برای حیات و بقای شهرستان ضروری دانست.
به گزارش روابط عمومی آبفای تربت جام در پایان این نشست تخصصی که اساتید برجسته داخلی و کشورهای استرالیا و عراق  حضور داشتند با اهداء تندیس از مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی تقدیر شد.


دسته بندی: آب
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
مدیر و کارکنان امور تربت جام مزار شهدا را غبار روبی کردند
یکشنبه, 05 آذر 1396

رضا صباغی مدیرامور آب و فاضلاب تربت جام به همراه پرسنل امور آبفا در مراسم غبار روبی مزار شهدای بهشت نبی  شرکت کردند .

به گزارش روابط عمومی امور آب و فاضلاب تربت جام  در این مراسم که به مناسبت هفته بسیج برگزار شد  پرسنل امور  با حضور برمزار شهیدان  ضمن قرائت فاتحه با آرمان های شهدا تجدید بیعت کردند.

دسته بندی: عمومی
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام