کارگران نمونه امور تربت جام معرفی شدند
یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397

همزمان با  روز جهانی کارگر 2 نفر از پرسنل امور آب و فاضلاب تربت جام به عنوان کارگر نمونه معرفی شدند .

به گزارش روابط عمومی امور آب و فاضلاب تربت جام  مسعود متولی حبیبی و مجید اکرادی طی مراسمی که با حضور ریئس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در نمازخانه امور برگزار شد مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

دسته بندی: فرهنگی، ورزشی
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
بازدید رئیس و اعضای شورای اسلامی تربت جام از تاسیسات آب و فاضلاب این شهر
یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397

 رئیس و اعضاء شورای اسلامی شهر تربت جام از تاسیسات و منابع امور اب و فاضلاب این شهر بازدید کردند .به گزارش روابط عمومی امور آب و فاضلاب تربت جام اعضای شورای اسلامی شهر ضمن بازدید از تاسیسات و منابع  و چاه های محمود آباد از روند  اجرای پروژه های عمرانی آب و فاضلاب تربت جام مطلع شدند.

دسته بندی: عمومی
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
مدیر عامل آبفای خراسان رضوی در نشست تخصصی مدیریت مصرف آب در تربت جام تاکید کرد: ضرورت مدیریت مصرف و تقاضا و الگوسازی برای ارزش اقتصادی آب
پنج شنبه, 03 اسفند 1396

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف و تقاضا و تعیین الگو برای ارزش اقتصادی آب ، بر ایجاد عوامل سلبی در کنار فعالیت های فرهنگی تاکید کرد.
حسین اسماعیلیان در کارگاه و نشست تخصصی مدیریت مصرف آب "کنگره ملی معماری و عمران شهری"  که درموسسه آموزش عالی وحدت شهر تربت جام برگزار شد با تشریح وضعیت منابع تامین آب شهر های استان از گذشته تا کنون با ابراز نگرانی نسبت به آینده  آبی کشور ، از خراسان رضوی به عنوان استانی با اقلیم خشک و نیمه خشک نام برد که با یک میلیارد و 150میلیون مترمکعب کسری مخزن آب رتبه نخست را در بین استان ها دارد.
وی همچنین با ارائه چند آماراظهار کرد: براساس یک شاخص علمی چنانچه سرانه آب به ازاء هر نفر کمتر از هزار و 700 مترمکعب باشد آن کشور در شرایط تنش و بحران قرار دارد.
به گفته وی این شاخص در ایران هزارو500 و در خراسان رضوی هزارو 100 تا هزارو200 متر مکعب است که عمق فاجعه آبی  را نشان می دهد.
وی علت این کاهش نسبت به شاخص های علمی را ، ادامه پدیده خشکسالی، کاهش و تغییر نوع بارش ها ، برداشت های بی رویه از سفره های آب زیر زمینی به عنوان مهمترین منبع تامین کننده آب ، توسعه شهر ها  و رشد جمعیت و بحرانی شدن 34 دشت استان از 37 دشت موجود دانست که باعث افت سفره های زیر زمینی به میزان یک متر در سال شده و این درحالیست که سالانه به جای  40 تا60 درصد ، 130درصد از منابع آب تجدید پذیر استان برداشت می شود .
 مدیرعامل آبفای خراسان رضوی با اشاره به جایگاه و ارزش آب در نزد ایرانیان قدیم ، علت این قداست را استحصال دشوار آب عنوان کرد که باعث شده بود مردم با اقیلم آن دوران سازگار شوند.
وی گفت: ورود تدریجی تکنولوژی حفاری ، زمینه برداشت های بی رویه وآسان را از منابع آب زیر زمینی با قدمت صدها سال فراهم کرد و نتیجه همین شد که امروز شاهد آن هستیم.
اسماعیلیان شرایط آبی حال حاضر خراسان رضوی را بسیار نگران کننده توصیف کرد و با بیان اینکه آبفا برای  تامین آب شرب شهرها با مشکل جدی مواجه است ، به تشریح نتایج حفاری و جابجایی 287 حلقه چاه در یک دهه گذشته در استان پرداخت و ضمن بیان تاثیر منفی این منابع برسایر چاه های موجود متذکر شد: در حالیکه نیاز به آب هر سال افزایش و در مقابل منابع تامین کننده محدود تر می شود ، دیگر حریمی برای حفاری چاه جدید وجود در استان ندارد .
وی به برخی تبعات و حساسیت های اجتماعی در انتقال  آب از دیگر نقاط به مناطق کم آب و بی آب اشاره کرد و از کاهش کیفیت به عنوان چالش دیگر در کنار تامین کمی آب نام برد و بر مدیریت آب با تکیه بر الگوی توسعه پایدار و توجه به آمایش سرزمین تاکید کرد.
وی با ضروری خواندن تعریفی مشخص برای "اقتصاد آب" و"مدیریت پساب" در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب  و لزوم افزایش مشارکت مردم در حل مشکل موجود ، دستگاه و متولیان را از نگاه بخشی به مقوله آب بر حذر داشت و خواستار مدیریت یکپارچه آب در کشور و استان شد.
رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی همچنین با یادآوری پائین بودن تعرفه آب ، یکی از دلایل اصلی و مهم برداشت های و استفاده بی رویه از آب را ارزان بودن آن بیان کرد و افزود: باید با تشکیل "بازار آب" برای این ماده حیاتی ارزش اقتصادی تعریف و تفکر مسئولان به سمت مدیریت تقاضا و مصرف معطوف و بازچرخانی و پساب استاندارد فاضلاب جایگزین مصرف آب شرب  در تولید محصولات کشاورزی و صنعتی شود.
وی از جمله راهکارهای نیل به اهداف حوزه آب را ایجاد تشکل های مردم نهاد به عنوان حافظان آب اعلام کرد که می تواند به عنوان یکی از دستاوردهای این کنگره نیز تلقی شود.
وی با مهم خواندن مشارکت بخش غیر دولتی در اجرای پروژه ها به ویژه فاضلاب ، از آبفای خراسان رضوی به عنوان  شرکت موفق در بین شرکت های آبفای شهری در جذب سرمایه های بخش خصوصی و همچنین تشکیل "ناجیان آب " یاد کرد و از فرماندار و نماینده مردم و دیگر مسئولان تربت جام خواست فرصت را مغتنم شمرده و به منظور تسریع در اجرای پروژه فاضلاب این شهر برای جذب سرمایه گذار غیر دولتی تلاش کنند.
 در ادامه مدیر دفتر تحقیقات و بهره وری آبفای خراسان رضوی با ضروری خواندن استمرار این گونه نشست ها ، به مفهوم سازه کهن و کهنه در حوزه های مختلف شیوه زندگی مردم ایران قدیم اشاره کرد که خود را با شرایط ساز گار می کردند.
 محمد سلطانی اصل در همین رابطه از شکل گیری قنوات به عنوان بهترین روش  یاد کرد و گفت : در شرایط فعلی نیز چاره ای جز سازگار شدن با طبیعت و مدیریت مشارکتی وجود ندارد چرا که شتاب از دست رفتن منابع در مقایسه با سرعت تفکر ، برنامه ریزی و اقدامات ما بیشتر است.
وی با بیان اینکه صرف تربیت دانشجو ، جوابگوی مشکلات نیست بر حرکت دانشگاه ها و مراکز دانشگاهی به سمت مهارت های جدید تاکید کرد.
در ادامه سید محمد حسینی رئیس موسسه آموزش عالی وحدت شهر تربت جام  به اهمیت و جایگاه مراکز علمی و دانشگاهی در ترویج فرهنگ اصلاح الگوی مصرف اشاره کرد و خواستار برگزاری چنین همایش ها با حضور کشاورزان و مسئولین شهرستان شد .
مرتضی حمیدی فرماندار شهرستان هم بر اصلاح و تعیین الگوی کشت محصولات کشاورزی تاکید کرد و حفظ منابع آب زیر زمینی را برای حیات و بقای شهرستان ضروری دانست.
به گزارش روابط عمومی آبفای تربت جام در پایان این نشست تخصصی که اساتید برجسته داخلی و کشورهای استرالیا و عراق  حضور داشتند با اهداء تندیس از مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی تقدیر شد.


دسته بندی: آب
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
مدیر و کارکنان امور تربت جام مزار شهدا را غبار روبی کردند
یکشنبه, 05 آذر 1396

رضا صباغی مدیرامور آب و فاضلاب تربت جام به همراه پرسنل امور آبفا در مراسم غبار روبی مزار شهدای بهشت نبی  شرکت کردند .

به گزارش روابط عمومی امور آب و فاضلاب تربت جام  در این مراسم که به مناسبت هفته بسیج برگزار شد  پرسنل امور  با حضور برمزار شهیدان  ضمن قرائت فاتحه با آرمان های شهدا تجدید بیعت کردند.

دسته بندی: عمومی
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
آشنایی بانوان بسیجی تربت جام با راه های "اصلاح الگوی مصرف آب "
یکشنبه, 05 آذر 1396

  نشست تخصصی "اصلاح الگوی  مصرف آب " با حضور بانوان بسیجی در پایگاه مقاومت بسیج حضرت زینب (س)  شهرستان تربت جام  برگزار شد.

در این نشست  مدیر امور آب و فاضلاب تربت جام  با ارائه گزارش وضعیت آبرسانی به شهروندان بر نقش زنان در مدیریت مصرف آب تاکید کرد و اظهار داشت : بی شک مدیریت منابع آب در خانواده ارتباط موثری  با عملکرد بانوان دارد. 

رضا صباغی   با اشاره به لزوم حفظ آب برای نسل های آینده وضرورت های تغییر رویکرد از مدیریت عرضه به مدیریت تقاضا و مصرف ابراز داشت : با توجه به لزوم ارتقای آگاهی عمومی خانواده ها برای مشارکت در مدیریت مصرف آب و تبیین نقش زنان در اصلاح الگوی مصرف باید به فرهنگ سازی در این حوزه پرداخت.

وی با بیان اینکه، نقش بانوان در فرهنگ سازی مصرف آب  و  اصلاح الگوی مصرف را نمی توان نادیده گرفت گفت :بانوان با بکار گیری اصول مصرف بهینه  نقش مهم، مؤثر و نویدبخشی  در این زمینه دارند.

صباغی با ابراز نگرانی از بحران  آب اظهار داشت: فرهنگ‌سازی، باورمندی و تشویق در مصرف بهینه آب  بسیار حائز اهمیت است و باید روی این موارد سرمایه‌گذاری کرد تا به یک نتیجه مطلوب برسیم.

وی با اشاره به لزوم افزایش آموزش های عمومی افزود: آموزش در سنین پایین و استفاده از برنامه های مدون از طریق گروه های تاثیر گذار و همچنین طرح روش‌های جدید مانند ایجاد فرهنگ‌سراها ، آموزش تخصصی مربیان و برگزاری نمایش  و تئاترهای آموزشی با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در سنین کودکی و نوجوانی باعث کاهش مصرف آب  می‌شود.

در پایان برشورهای روش های صرفه جوئی در مصرف آب و اصلاح الگوی مصرف بین خواهران بسیجی توزیع شد .

 

دسته بندی: عمومی
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام
تقدیر رئیس سازمان بسیج کارمندان سپاه امام رضا (ع) و فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام علی (ع) از مدیر امور تربت جام
دوشنبه, 15 آبان 1396

سرگرد حسین جانی فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام علی (ع) شهرستان تربت جام و سرهنگ پاسدار مجید زرنگ، مسئول سازمان بسیج کارمندان سپاه امام رضا (ع)  ، از رضا صباغی، مدیر امور آب و فاضلاب و فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید اسکندری  تربت جام  بدلیل تعامل و همکاری با بسیج ادارات کل استان خراسان رضوی در سال 1396 تقدیر و تشکر نمودند.در بخشی از این تقدیر نامه آمده است :


فرهیخته بسیجی جناب آقای رضا صباغی فرمانده پایگاه شهید اسکندری
بدینوسیله به پاس زحمات تلاش صادقانه جناب عالی در جهت تقویت بسیج و تحقق اقتصاد مقاومتی در سال 1396 از جناب عالی تقدیر و تشکر به عمل می آید. امید است در پناه حضرت ولیعصر (عج)  و در زعامت ولی امر مسلمین جهان  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) و با تمام وجود محیط کار را تبدیل به میدان جهاد مقدس برای سربلندی ایران اسلامی نمایید .

دسته بندی: آب
مکان: تربت جام
منبع: امور آب و فاضلاب تربت جام