مدیرعامل آبفای خراسان رضوی در گفتگو با برنامه رادیویی "صبح بخیر خراسان" عنوان کرد:

مدیریت مصرف و تولید توسط مردم و آبفا راه حل مشکل کم آبی درشهرها

شنبه, 04 خرداد 1398
ایمیل   |   چاپ
مدیریت مصرف و تولید توسط مردم و آبفا راه حل مشکل کم آبی درشهرها

 در پی اعلام وضعیت قرمز "آب" در شهرهای نیشابور، قوچان، گلبهار، رضویه و شاندیز مدیرعامل آبفای استان خراسان رضوی درگفتگوی تلفنی با گزارشگر برنامه رادیویی "صبح بخیر خراسان" اعلام کرد: میزان مصرف آب در این 5 شهر با منابع آبی در دسترس همخوانی ندارد و در سایر شهرها نیز یا در نقطه سر به سر و یا نزدیک به میزان مصرف است که برای پیشگیری از تنش ها و مشکلات آبی در دو حوزه مختلف مدیریت تولید توسط آب و فاضلاب و مدیریت مصرف توسط شهروندان می بایست فعالیت کرد.

سید ابراهیم علوی با اشاره به اقلیم خشک و نیمه خشک استان خراسان رضوی ، سرانه مصرف آب در برخی شهرها به ازاء هر نفررا  300لیتردرشبانه روزاعلام تاکید کرد و افزود: با توجه به شرایط موجود این عدد بایستی با مدیریت مصرف ، استفاده از وسایل و شیرآلات کاهنده  به 180 تا 190 لیتر در شبانه روزکاهش یابد . 

وی با بیان اینکه میراث گرانبها و تجدید ناپذیرآب باید پاس داشته شود گفت: ادامه پدیده خشکسالی و کاهش بارش ها ، توسعه شهرها و افزایش جمعیت  و برداشت های بی رویه باعث از دست رفتن قسمت عمده آب خوان ها، افت آبدهی چاه ها و سرانه آب در دسترس شده است . 

وی در تعریف وضعیت قرمز آب اعلام کرد: وضعیت قرمز به معنای نبود مطلق آب نیست بلکه یعنی میزان تولید و مصرف آب در این شهرها با یکدیگر متناسب نیست و باید با کاهش مصرف و افزایش تولید به تعادل رسید .

وی در همین رابطه به نقش شرکت آبفا و مردم اشاره کرد و از برگزاری هفته ای حداقل یک جلسه با حضور مدیرعامل و معاونین آب منطقه ای برای مدیریت تامین و افزایش توان تولید آب در پیک مصرف (تابستان98) در این شرکت خبرداد.

مدیرعامل آبفای خراسان رضوی خطاب به شهروندان ساکن در شهرهای استان به ویژه شهرهای مواجه با تنش آبی تاکید کرد: بهبود شرایط نسبی بارش ها در سال آبی جاری نسبت به سال قبل دلیل خوب شدن شرایط آبی نیست و لازم است تفکرهمه شهروندان در بحث میزان مصرف آب اصلاح شود.

وی چالش دیگر را آب بدون درآمد دانست و یکی از اهداف اصلی آبفای خراسان رضوی را کاهش آب بدون درآمد از رقم 31درصد فعلی به 25درصد در پایان سال 98 اعلام کرد.

سیدابراهیم علوی ادامه داد: 90درصد برداشت آب از منابع زیرزمینی استان توسط حوزه کشاورزی و 7درصد در بخش شرب مصرف می شود و اصلاح الگوی کشت ، استفاده ازسامانه های نوین آبیاری و گونه های کم آب طلب برای کمک به آبخوان ها در تولید محصولات کشاورزی ضروری است.

 وی درخاتمه از یک میلیون و 800هزار مصرف کننده آب در 73شهر تحت مدیریت آبفای استان و دیگر هم استانی ها خواست با توجه به نزدیکی به سال جدید در مصارف خانه تکانی دقت نظر داشته باشند. 

 

 

 

دسته بندی: آب
کد خبر:  12254
بازدید:  31
نظرات برای مدیریت مصرف و تولید توسط مردم و آبفا راه حل مشکل کم آبی درشهرها
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی