معاون بهره برداری تشریح کرد:

اقدامات آبفای خراسان رضوی برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر دارای وضعیت قرمز و زرد

پنج شنبه, 03 بهمن 1398
ایمیل   |   چاپ
اقدامات آبفای خراسان رضوی برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر دارای وضعیت قرمز و زرد

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اقدامات و فعالیت های این شرکت برای رفع تنش و تامین آب پایدار کمی و کیفی شش شهر قرمز و 26شهر زرد در حوزه آب شرب استان را اعلام کرد.

مهدی جهان طلب اظهارداشت: به دلیل افزایش دمای کمینه و بیشنه هوا در ماه های تیرو مردادماه امسال، ذخیره سازی آب به ویژه در ساعات شب به سبب استفاده شهروندان از وسایل خنک کننده آبی و همچنین آبیاری فضای سبز شهرها به کمترین میزان رسید و شبکه های توزیع با کاهش فشار مواجه شدند که با اقدامات فنی مدیریت شد.

وی میزان مصرف آب مشترکان در تیرماه سال گذشته را 16میلیون و772هزار مترمکعب اعلام کرد که در سال جاری با 2.5درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 17میلیون و 206هزار مترمکعب رسید.

  وی با اشاره به تمهیدات این شرکت از مهرماه هر سال تا تابستان آینده برای تامین آب شهرها گفت: هرهفته نسبت به تشکیل منظم جلسات کمیته تامین آب استان به ریاست بالاترین مقام شرکت با هدف تدوین برنامه جامع تامین آب هر شهر به تفکیک اقدام می شود.

به گفته جهان طلب درسال 97 نیز با پیش بینی تنش آبی برای 32 شهردر تابستان 98 طرح ها و پروژه های متعددی با اعتبار 508میلیارد ریال شامل حفر و تجهیز و جابجایی چاه ها برای افزایش توان تولید آب این شهرها تهیه و عملیاتی شد.

وی بابیان اینکه 98درصد آب شرب مورد نیاز 73 شهر تحت پوشش آبفای خراسان رضوی از منابع زیر زمینی تامین می شود ، بارش های سال جاری را در بهبود سفره های زیرزمینی موثر ندانست و افزود: به جز قوچان که بخشی از آب شرب شهروندان از سد تبارک تامین می شود مابقی شهرهای همچنان متکی به چاه های زیرزمینی می باشند و همین موضوع ضرورت مدیریت مصرف آب توسط مشترکان را دوچندان ساخته است.

وی از گلبهار، تربت جام ، شاندیز، رضوی، نیشابور و قوچان به عنوان شهرهایی با وضعیت قرمز نام برد که میزان مصرف آب شرب در آن ها بیشتر از تولید می باشد ولی با اعمال مدیریت فشار شبکه و مصرف در تیرو مردادماه با کمترین تنش مواجه بودند.

  به گفته وی در سلطان آباد هم با حفر یک حلقه چاه با توان تولید 25لیتر برثانیه ، در مشهدریزه با تعویض منصوبات دو حلقه چاه ومدیریت مصرف و افزایش توان تولید آب به میزان 5 لیتر برثانیه ، در تربت جام با افزایش ظرفیت برداشت از سه حلقه چاه به میزان 80لیتربرثانیه و در تربت حیدریه با تجهیز دو حلقه چاه و خرید آب همراه با مدیریت مصرف و فشارشبکه ، تنش آبی موجود رفع شد و در شهرهای بردسکن ، خواف ، خلیلی آباد و تربت حیدریه، ملک آباد، کاریز،قلندرآباد، جنگل ، جغتای، طرقبه ، بجستان، گناباد نیز که در نقطه سربه سرآب قرار دارند با افزایش توان تولید و اعمال مدیریت مصرف و فشارشبکه تنش آبی به حداقل رسید. 

معاون بهره بردای آبفای استان وظیفه ذاتی این شرکت را تامین آب کمی و کیفی اعلام کرد به گونه ای که ضمن کنترل مطلوب شاخص های کیفی منابع تامین آب برای حفظ کلرباقیمانده در حد مطلوب ، پارامترهای میکروبی و شیمیایی هم طبق استانداردهای ملی و سازمان بهداشت جهانی به طور مرتب پایش و کنترل می شود.

وی در بخش دیگری از مطالب خود به شش هزار و400کیلومتر شبکه توزیع آب شرب در شهرهای استان اشاره و بر ضرورت تامین منابع مالی مورد نیاز نوسازی شبکه توزیع به میزان سالانه 5درصداز سوی سازمان های مرتبط با تخصیص اعتبار به منظور عبور از شرایط تنش آبی در سال های آینده تاکید کرد.

به گفته وی در سال قبل 82کیلومتر از شبکه توزیع آب شهرها  بازسازی شد در حالیکه برای حفظ وضعیت موجود بایستی حداقل سالی 320کیلومتر شبکه توزیع نوسازی شود. 

وی همچنین اعلام کرد: با نظر مدیریت عامل آبفای استان دیک دستگاه تانکر برای انتقال آب به روستاهادر اختیارآبفای روستایی خراسان جنوبی قرار گرفت و دو دستگاه هم تحویل آبفای روستایی خراسان رضوی شد.

 

دسته بندی: آب
کد خبر:  13259
بازدید:  59
نظرات برای اقدامات آبفای خراسان رضوی برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر دارای وضعیت قرمز و زرد
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی