مدیر عامل آبفا خراسان رضوی در ویدئو کنفرانس خبری با اصحاب رسانه اعلام کرد:

بهبود شرایط تامین آب 913 روستا در خراسان رضوی

سه شنبه, 11 آذر 1399
ایمیل   |   چاپ
 بهبود شرایط تامین آب  913 روستا در خراسان رضوی

شرایط تامین آب  913 روستا در خراسان رضوی در تابستان 99 بهبود یافته است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی این مطلب را در ویدئو کنفرانس خبری با اصحاب رسانه استان اعلام کرد و اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی همکاران آبفا خراسان رضوی در مدت 90روز تابستان سال جاری به طور متوسط روزانه وضعیت تامین آب10روستای استان در اجرای طرح یک پارچه سازی شرکت های آبفا شهری و روستایی ارتقاء یافته است.

سید ابراهیم علوی در این برنامه پرسش و پاسخ که با حضوراعضای کارگروه استانی اطلاع رسانی و معاونان شرکت برگزار شد ، با بیان اینکه این موفقیت با استفاده از پتانسل های محلی ومنابع شرکت وهزارو100میلیارد ریال منابع مالی صندوق توسعه ملی و کمک افراد خیر به دست آمده است و روند خدمت رسانی به روستاها با تمام ظرفیت ادامه دارد اظهار داشت: از محل اتصال شبکه آب شهرها به روستاهای همجوار پنج میلیون متر مکعب آب در اختیار روستائیان قرار گرفته است.

وی اعلام کرد: آذرماه امسال هم چند پروژه آبرسانی روستایی در قالب پویش هر هفته الف – ب ایران با حضور وزیر نیرو در استان افتتاح می شود.

وی همچنین از افزایش مصرف آب در پی شیوع ویروس کرونا به میزان 3.2درصد  در شهرها و15.2درصد در روستاهای استان خبرداد و اعلام کرد: در نیمه نخست سال گذشته 148میلیون مترمکعب آب تولید وتوزیع شد که این رقم درسال جاری با 7.5درصد افزایش به 160میلیون مترمکعب رسید.

به گفته وی 100درصد جمعیت 76شهر و 91درصد جمعیت  دو هزارو 937روستا در خراسان رضوی  از آب شرب برخوردارند.

وی همچنین قدمت  50درصد ازخطوط و شبکه های توزیع30هزارکیلومتری آب در استان را بین 30تا40سال اعلام کرد در حالیکه عمر مفید آن ها 25 سال است. این چالش باعث ایجاد هدر رفت آب به میزان 15 درصد شده است.

وی خاطر نشان کرد: اصلاح هر کیلومتر شبکه  با اقطار مختلف  پنج میلیارد ریال و در مجموع نوسازی خطوط و شبکه های فرسوده آب در سطح استان 75هزار میلیاردریال اعتبار نیاز دارد  که تامین این رقم در حال حاضروبا شرایط موجودامکان پذیر نیست.

ابراهیم علوی افزود: در همین رابطه نسبت به تهیه نمودار تراکم اتفاقات در استان اقدام شده است که براساس آن سالانه بین 300تا400کیلومتر شبکه دارای نقاط  پرحادثه در اولویت قرار گرفته و نوسازی می شود.

وی تاکید کرد شرکت آب و فاضلاب بر خلاف سایر شرکت ها که یک خدمت ارائه می دهند ، در مجموع شش وظیفه مهم تأمین ،انتقال ،ذخیره سازی وتوزیع آب ونیز جمع آوری ،انتقال وتصفیه فاضلاب را با سختی و مشکلات فراوان انجام می دهد . 

سپس معاون بهره برداری و توسعه آب آبفا خراسان رضوی از وجود 30شهر مواجه با تنش آبی در استان خبرداد که از این تعداد 6 شهر در وضعیت قرمز، 14 شهر نارنجی  و 10شهر هم با مشکل کیفی آب مواجه اند.

مهدی جهان طلب اضافه کرد: 314 روستا هم در شرایط قرمز آبی ، 370روستا نارنجی و 146 روستا در شرایط زرد قرار دارند.

در ادامه معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب اعلام کرد: در هفت شهر و سه روستا خراسان رضوی طرح های جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب به بهره برداری رسیده است و 570هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته اند.

محمد سهرابی گفت: تکمیل این تعداد طرح نیازمند سه هزار میلیارد ریال اعتبار است.

همچنین معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت با بیان اینکه آبفا استان به یک میلیون و 230هزار مشترک آب شهری و روستایی خدمت رسانی می کند اظهار داشت: تولید هر متر مکعب آب شرب در خراسان رضوی  بسیارهزینه بر بوده وبه سختی انجام می شود ولیکن به راحتی مصرف وبسیار ارزان در اختیار مشترکین قرار داده می شود.

در پایان معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه گذاری آبفا استان از تلاش این شرکت برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی برای اجرای طرح های فاضلاب در قالب مدل های مالی مختلف خبرداد و اعلام کرد: در اجرای پروژه های عمرانی و تملک سرمایه ای این شرکت در سال گذشته سه هزار میلیاردریال هزینه شد که امسال با توجه به شرایط موجود،  منابع مالی با کاهش مواجه شده است.

کتایون دل زنده پیش بینی تامین اعتبار در سال  جاری را دو هزار و 850 میلیاردریال دانست که تاکنون هزارو 800میلیارد ریال آن ابلاغ شده است.

به گفته وی بخش غیر دولتی 13هزار میلیاردریال در اجرای پروژه های حوزه فاضلاب شهرهای گلبهار، سبزوار، تربت حیدریه، نیشابور و خواف سرمایه گذاری کرده و مدل های مالی شهرهای کاشمر، تایباد، تربت جام، شاندیز، طرقبه، گناباد و قوچان هم برای جذب سرمایه گذارتهیه شده است.  

 

           

 

 

دسته بندی: آب
کد خبر:  15763
بازدید:  48
نظرات برای بهبود شرایط تامین آب 913 روستا در خراسان رضوی
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی