چالش های کرونایی منابع مالی و آب شرب در آبفا خراسان رضوی

یکشنبه, 05 بهمن 1399
ایمیل   |   چاپ
چالش های کرونایی منابع مالی و آب شرب در آبفا خراسان رضوی

به گفته مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی ویروس کرونا از دو جهت این شرکت را دچار چالش کرده است.

سید ابراهیم علوی اولین چالش ناشی از شیوع این بیماری را افزایش میزان مصرف آب اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به ارتقاء پروتکل های بهداشتی برای مقابله با این بیماری ، میزان مصرف آب در ماه های نخست شیوع کرونا تا 40 درصد افزایش یافت ولی به تدریج با تعطیلی برخی صنوف و مشاغل که مصرف آن ها تا حد صفر تقلیل یافت ، آمارافزایش مصرف به 7.5درصد رسید.

وی با بیان اینکه این افزایش تقاضا فشار مضاعفی به هزارو800منبع آب شرب استان به ویژه در دوران پیک مصرف وارد می کند خاطر نشان کرد : منابع مالی شرکت هم برای اجرای پروژه های دردست اقدام  به دلیل عدم پرداخت قبوض آب توسط عده ای از مشترکان ، تحت تاثیر قرار گرفته است .

وی با بیان اینکه سیاست آبفا همراهی و همکاری با مشترکان می باشد ، از این شرکت به عنوان شرکتی خودگردان نام برد که برای اجرا وتکمیل طرح ها و پروژه های خود نیاز به درآمد دارد.

وی فاصله قیمت تعرفه آب با قیمت تمام شده را چالش دیگر آبفا دانست و تاکید کرد: قیمت آب در حالی در سال جاری هفت درصد افزایش داشت که بالا رفتن 40درصدی هزینه ها عملا فاصله قیمت تمام شده با تعرفه را بیشتر از گذشته کرد به طوری که این شرکت برای تولید هر متر مکعب آب که 20هزار ریال هزینه دربردارد تنها 5هزار ریال از مشترکان شهری دریافت می کند.

سید ابراهیم علوی همچنین موضوع اقلیم کم باران و خشک استان را یاد آورشد که تامین آب شرب شهرها و روستاهای تحت پوشش را با توجه به پراکندگی گسترده با چالش جدی مواجه ساخته است. 

وی گفت: این موضوع باعث بروز مشکلات عدیده در تامین آب شرب مورد نیازجمعیت تحت پوشش شده است به گونه ای که در برخی مناطق شهری از جمله گناباد بایستی ازفاصله 120 کیلومتری و برای تعدادی از روستاها از فاصله 300 کیلومتری منتقل شود.            

 

دسته بندی: آب
کد خبر:  16097
بازدید:  24
نظرات برای چالش های کرونایی منابع مالی و آب شرب در آبفا خراسان رضوی
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی