درنشت خبری متولیان آب استان مطرح شد:

مدیرعامل آبفای شهری: سهم آب 73شهرخراسان رضوی سه درصد حجم برداشتِی از منابع آبی است

یکشنبه, 09 آذر 1399
ایمیل   |   چاپ
مدیرعامل آبفای شهری: سهم آب 73شهرخراسان رضوی سه درصد حجم برداشتِی از منابع آبی است

متولیان صنعت آب استان خراسان رضوی در یک نشست مشترک خبری وضعیت و چالش های منابع تامین و توزیع آب شهرها و روستاها و شرایط  آبخوان های استان را تشریح کردند. دراین نشست خبری که به میزبانی آبفای خراسان رضوی برگزار شد مدیر عامل شرکت آبفای شهری ، سرپرست آبفای روستایی و قائم مقام شرکت آب منطقه ای استان به پرسش های اصحاب رسانه پاسخ دادند.

مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان رضوی در این نشست دو ساعته  و در پاسخ به سئوالات متعدد خبرنگاران گفت: سهم آبفای استان با یک میلیون و 800هزار نفرجمعیت تحت پوشش ، 165میلیون مترمکعب یعنی کمتراز سه درصد حجم برداشت از منابع آبی می باشد.

سید ابراهیم علوی با بیان اینکه آبفای خراسان رضوی سقایی 100درصد جمعیت 73 شهر و 67هزار جمعیت روستایی را برعهده دارد اظهارداشت: 30درصد جمعیت استان هم از خدمات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب برخوردارند.

وی ازشرکت آبفا به عنوان شرکتی غیردولتی و خودگردان نام برد و تاکید کرد: پائین بودن تعرفه آب بهاء و فاصله میان درآمد و هزینه، توان عملیات و سرعت اجرای پروژه ها را در دراز مدت کاهش خواهد داد.

وی الگوی تعریف شده مصرف ماهانه آب برای هر مشترک در استان را 15مترمکعب اعلام کردو متذکرشد: 51درصد مشترکان بیش از این رقم مصرف آب دارند و این درحالی است که وجود هشت هزارو 150کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع دراستان حکایت از فاصله زیاد منابع تامین از نقاط شهری دارد که همین موضوع در افزایش نرخ تمام شده تولید آب اثر گذاشته است.

به گفته وی 30شهر استان در تابستان امسال و پیک مصرف در نقطه سربه سر و یا با کسری تامین آب مواجهند که رقم کسری این مناطق هزارو11لیتر برثانیه برآورد شده و  برای رفع این مشکل ضمن حفر 30 حلقه چاه جدید ، همین تعداد چاه نیز تجهیز خواهد شد.

وی از پروژه های دردست اجرای آبرسانی به نیشابور، گلبهار، ششتمد، طرقبه ، شاندیزو گناباد و پروژه های افزایش کیفیت آب شهرهای سلطان آباد ،فریمان، ریوش و بجستان خبرداد و یکی از سیاست های راهبردی این شرکت را استفاده از سرمایه های بخش خصوصی برای اجرا و یا تکمیل پروژه های آب وفاضلاب دانست که با هدف غلبه بر مشکل تامین منابع مالی در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

علوی در همین رابطه با اشاره به بهره برداری از تصفیه خانه جدیدفاضلاب شهر گلبهار به روش BOTدربهمن 97افزود: پروژه های شبکه فاضلاب توحید شهرسبزوار، تربت حیدریه ، کاشمر، نیشابور و طرقبه نیز به همین شیوه (سرمایه گذاری بخش خصوصی) اجرا و یا تکمیل خواهند شد.

وضعیت ذخیره آب در سدها

قائم مقام آب منطقه ای هم با اشاره به 24سد بزرگ مخزنی در استان  اعلام کرد: سال گذشته 24درصد ظرفیت سد های استان آب داشت که در سال آبی جاری این رقم به دلیل بارش های مناسب به 61 درصد رسیده است.

علی رضا طاهری افزود: در حال حاضر 972میلیون مترمکعب آب درپشت سد های استان ذخیره شده است.

به گفته وی طرح انتقال آب از دریای عمان به منظور تامین آب شرب و صنعت 30شهر، سه هزار روستا و سه مرکز استان از جمله مشهد به ارزش چهار میلیارد دلارهدف گذاری شده است.

مصرف آب مشترکان روستایی

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی نیز در این نشست خبری گفت:این شرکت در حال حاضر یک میلیون و 593هزار نفر را در قالب 602هزار مشترک در دو هزار و 491روستا استان سقایی می کند.

 به گفته محمد سهرابی 58.8درصد ازمشترکان روستایی در حد الگوی مصرف و کمترآب مصرف می کنند.

وی طول زیاد خطوط انتقال و ساخت و سازهای غیر مجاز را از مشکلات این شرکت در روستاها دانست و اعلام کرد : سال قبل نسبت به شناسایی و جمع آوری چهار هزارو872فقره انشعاب غیر مجاز آب در روستاهای استان اقدام شد که از این تعداد سه هزار و 152فقره تبدیل به مجاز شد.    

 

دسته بندی: مصاحبه
کد خبر:  12915
بازدید:  133
نظرات برای مدیرعامل آبفای شهری: سهم آب 73شهرخراسان رضوی سه درصد حجم برداشتِی از منابع آبی است
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی
 

اخبار آبفا

آرشیو اخبار خبرخوان