مدیر عامل آبفا خراسان رضوی به مناسبت 13 اسفند روز ملی آب :

252 شهر و روستا در خراسان رضوی سال آینده با تنش آب شرب مواجه می شوند

جمعه, 27 فروردين 1400
ایمیل   |   چاپ
 252 شهر و روستا در خراسان رضوی سال آینده با تنش آب شرب مواجه می شوند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی درنشست خبری متولیان صنعت آب استان که به مناسبت 13اسفند روز ملی آب  برگزار شد گفت: با توجه به کاهش بارش ها در سال آبی جاری به میزان 61 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل پیش بینی می شود تابستان آینده 22 شهر و 230 روستا استان با تنش آب شرب مواجه خواهند شد.

سید ابراهیم علوی با اشاره به خدمت رسانی این شزکت به 76 شهر و دو هزارو 260روستا با سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت اعلام کرد: برای مقابله  با این چالش و گذر موفقیت آمیز از تابستان 1400 اقدام به تهیه چندین پروژه تامین آب شده است. 

وی این پروژه ها را شامل حفر 70 حلقه چاه با اجرای 150 کیلومتر خط انتقال وساخت 27هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب ذکر کرد و گفت: اجرای این تعداد پروژه نیازمند سه هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار است که بخشی از آن از منابع داخلی و مابقی از محل اعتبارات ماده 56 تامین خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح یکپارچه سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی که با هدف رفع مشکلات آب شرب روستاها از ابتدای سال جاری در خراسان رضوی عملیاتی شد خاطر نشان کرد: در این مدت شرایط تامین اب هزار روستا بهبود یافت و از وضعیت بهتری برخوردار شدند و 9میلیون متر مکعب آب شرب شهری هم در اختیار روستائیان قرار گرفت.

وی تامین آب را امری پایدار و از وظایف اصلی آبفا دانست و افزود:  وظیقه شهروندان و روستائیان هم مدیریت مصرف آب می باشد.

علوی افزود: سرانه مصرف آب در روستاها به ازای هر نفر 120 تا 130 لیتر و در شهرها 180 تا 190 لیتر در شبانه روز است که برای تمام مصارف از جمله شرب،شستو، بهداشت و آبیاری فضای سبز لحاظ شده است و چنانچه درهمین حد مصرف شود مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد.

وی هشدار داد: در صورت مصرف آب شرب برای آبیاری صیفی جات و با غچه  با  متخلفان برخورد خواهد شد.

وی همچنین یکی از چالش های بخش آب استان را فرسودگی شبکه های توزیع اعلام کرد و گفت: از 30 هزار کیلومتر شبکه توزیع آب در استان 15 هزار کیلومتر بالای 30 سال قدمت داشته و نیاز به اصلاح دارد  و این در حالی است که سالانه تنها 4درصد  این شبکه بازسازی می شود.

وی یادآور شد: این میزان شبکه فرسوده باعث هدر رفت و بروز پدیده آب بدون درآمد به میزان 31 درصد می شود که نیمی از آن از دسترس خارج شده و هدر می رود.

دسته بندی: آب
کد خبر:  16521
بازدید:  67
نظرات برای 252 شهر و روستا در خراسان رضوی سال آینده با تنش آب شرب مواجه می شوند
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی
 

اخبار آبفا

آرشیو اخبار خبرخوان