درنشست با نماینده معین شهرهای طرقبه ، شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی تشریح شد:

مشکلات تامین آب 77 شهر و 2500 روستا در خراسان رضوی

پنج شنبه, 15 خرداد 1399
ایمیل   |   چاپ
 مشکلات تامین آب 77 شهر و 2500 روستا در خراسان رضوی


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری و سرپرست آبفای روستایی خراسان رضوی در دیدار نماینده معین شهرستان های طرقبه شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی مشکلات تامین آب 77 شهر و دو هزار 500 روستای تحت پوشش را تشریح کرد.
سید ابراهیم علوی با اشاره به سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت ساکن درمناطق شهری و روستایی استان به جز شهر مشهد اظهار داشت: در بیشتر شرکت های آبفای شهری ، مرکز استان نقش مهمی در کمک به دیگر شهرها دارد ولی این موضوع در خراسان رضوی به دلیل تفکیک آبفای مشهد از آبفای استان جایگاهی ندارد.
به گفته وی وجود حدود30 هزار کیلومتر شبکه توزیع آب شهری و روستایی عمدتا با عمر بالای ۳۰ سال و عدم تناسب مخازن ذخیره موجود با جمعیت روستاهای استان در کنار رشد جمعیت روستاهای محدوده برخی از شهرها از جمله طرقبه و شاندیز به میزان 28درصد، تامین آب شرب مشترکان را با مشکل مواجه ساخته است.  
وی 20درصد کسری مخازن آب در کشور معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب را متعلق به استان خراسان رضوی اعلام و تاکید کرد در این شرایط فشار مضاعف به منابع آب زیرزمینی کاری خطاست.
نماینده معین شهرستان های طرقبه ، شاندیز و چناران هم یکی از عوامل تخلیه روستاها و مهاجرت روستائیان به مناطق شهری را عدم رسیدگی به روستاها عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: با برنامه ریزی دقیق و مدیریت شده می توان از امکانات موجود به شکل بهینه استفاده کرد.
حجت الاسلام دکتر حسن نوروزی که پیش از این نشست اقدام به بازدید از روستاهای شهرستان چناران و طرقبه شاندیز کرده بود  تاکید کرد: جلوگیری از خروج روان آب ها از مرز و هدایت و مهار سیلاب ها بخشی از مشکلات تامین آب روستاها را حل خواهد کرد.
مدیرعامل آبفای خراسان رضوی در پاسخ به این موضوع خاطر نشان کرد: با مدیریت صحیح آب های سطحی موافقم ولی نباید به منابع زیر زمینی تعدی شود.
علوی همچنین خواستار تخصیص بخشی از اعتبارات در اختیار نمایندگان استان برای اجرای طرح های تامین آب روستاهای مورد اشاره دکتر نوروزی واجرای شبکه فاضلاب درشهرطرقبه شد.

دسته بندی: عمومی
کد خبر:  13453
بازدید:  130
نظرات برای مشکلات تامین آب 77 شهر و 2500 روستا در خراسان رضوی
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی