به دلیل فرسودگی خط انتقال

تنها از 50درصد ظرفیت قنات نوبهار برای تامین آب شرب بردسکن استفاده می شود

پنج شنبه, 15 خرداد 1399
ایمیل   |   چاپ
تنها از 50درصد ظرفیت قنات نوبهار برای تامین آب  شرب بردسکن استفاده می شود

قنات نوبهاربه عنوان یک منبع تامین آب کیفی شهر بردسکن به دلیل فرسودگی خط انتقال برای چندمین بار از مدار خلرج شد.

آب این قنات که نقش مهمی در تامین آب مورد نیازشهر بردسکن دارد  از طریق خط 17 کیلومتری 400 و 250سیمانی به منبع ذخیره 5هزار شهر بردسکن منتقل و به شکل ثقلی وارد مدار توزیع می شود.

مدیر امور آب و فاضلاب بردسکن گفت: قدمت بالای خط انتقال قنات نوبهارباعث رسوب گرفتگی مسیر و در برخی نقاط مانع عبورآب شده  که با تلاش شبانه روزی همکاران امور نقاط مسدود شده شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام می شود.

به گفته محسن عبدالهی توان تولیدئ آب این قنات 30لیتر برثانیه است ولی در حال حاضر این رقم به واسطه وجود رسوب در خط انتقال  به 15لیتربرثانیه (50درصد)می باشد.

وی با بیان اینکه قنات نوبهار درسال گذشته و پس از هفت سال پیگیری اداری و قضایی به چرخه تولید آب شرب بردسکن بازگردانده شد ، بازگشت این منبع را یک موفقیت برای مجموعه آبفا ارزیابی کرد و با اشاره به وقف قنات نوبهار در سال 47 افزود: این قنات با توجه به تاکید واقف مبنی بر استفاده از آب آن برای مصارف شرب ، تا سال 90در اختیار آبفا قرار داشت  وبخشی از نیاز آبی شهروندان بردسکن را تامین می کرد ولی پس از آن به دلایلی ، این روند متوقف و شهر بردسکن با کمبود آب مواجه شد.

عبدالهی اظهار داشت: در این مدت در کنار فعالیت های فنی مهندسی برای تامین آب شرب مورد نیاز شهروندان،   اقدامات زیادی هم برای بازگشت قنات به چرخه آب شرب شهر بعمل آمد و در نتیجه پیگیری مستمر و تلاش همکاران و همچنین مساعدت بی دریغ دادستان شهرستان و دادگستری استان خراسان رضوی این منبع آبی کیفی در اختیار آبفای بردسکن قرار گرفت.

به گفته وی ثقلی بودن انتقال آب قنات به مخزن ، نقش مهمی در تامین آب شهر در مواقع قطع برق دارد.

 

 

  

 

دسته بندی: آب
کد خبر:  13674
بازدید:  101
نظرات برای تنها از 50درصد ظرفیت قنات نوبهار برای تامین آب شرب بردسکن استفاده می شود
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی