مدیرعامل آبفا خراسان رضوی در نشست با اصحاب رسانه تاکید کرد:

گذراز تابستان پرتنش آبی با 10درصد صرف جویی در مصرف آب

پنج شنبه, 23 ارديبهشت 1400
ایمیل   |   چاپ
گذراز تابستان پرتنش آبی با 10درصد صرف جویی در مصرف آب

مدیرعامل شرکت آ ب و فاضلاب خراسان رضوی گذراز تابستان پرتنش آبی را با 10درصد صرف جویی در مصرف آب امکان پذیر دانست.

 سید ابراهیم علوی در نشست با اصحاب رسانه که در محل ایستگاه پمپاژ شهرطرقبه و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد ، میزان بارش ها در سال آبی جاری را 85 میلی میلی متر اعلام کرد و افزود: این رقم در مدت مشابه سال قبل 263میلی متر بود و این درحالی است که امسال دمای هوا زودتر از حد معمول گرم شده است که خود حکایت از افزایش مصرف آب در روزهای آتی دارد.

وی با بیان اینکه خدمات آبفا خراسان رضوی به سه میلیون و 300هزار نفر جمعیت ساکن در 80 شهر و دو هزار و 300روستا از طریق دوهزار و 400 منبع  و تاسیسات آبی تحت پوشش ارائه می شود اظهارداشت :این در شرایطی است که منابع آبی موجود دچارکاهش و نقصان بارندگی نشود ولی متاسفانه در سال جاری به ویژه در مناطقی که آب مورد نیاز مشترکان از چشمه ، قنات و چاه های دهان گشاد تامین می شود ، با مشکل تامین آب مواجه هستیم.

به گفته وی 30 شهر استان در شرایط خاص تامین آب قرار دارند که با وجود تنگناهای شدید مالی و اعتباری،  پروژه های مختلف و متفاوتی در دست اجرا قرار دارد که پیش بینی می شود قبل از تابستان وارد مدار بهره برداری شوند تا قسمتی از کمبودها جبران شود.

وی با تاکید بر مدیریت مصرف آب ،  فعالیت آبفا را  به عنوان خادمان مردم ، در حوزه تولید و توزیع آب دانست که سعی می شود میزان تولید از سرانه های تعریف شده کمتر نباشد.

علوی مدیریت مصرف را به دوشکل عادی و خاص تقسیم کرد و ضمن پرهیز مصرف کنندگان از آبیاری باغچه و کاشت سبزیجات درمنزل گفت: در سال آبی جاری برای جلوگیری از چالش و تنش آب شرب در شهرها و روستاها ،  نیازمند مدیریت خاص مصرف هستیم به این صورت که اگر درهرمرحله دست شستن که سه لیتر آب مصرف می شود ، شیرآب تنها یک دقیقه کمتر باز باشد میزان صرفه جویی هر نفردر روز سه لیتر خواهد بود که با احتساب سه میلیون و300هزار نفر جمعیت ، 10 میلیون لیتر معادل آبدهی 15 تا 20چاه را شامل می شود.

 وی خاطر نشان کرد: با کاهش زمان استحمام  هم  درهر دقیقه 40 لیتر آب صرفه جویی خواهد شد ، بنابراین چنانچه هر فرد در شبانه روز میزان مصرف آب عادی خود را 10 درصد کاهش دهد قطعا با توجه به برنامه های آبفا در حوزه تولید،  تابستان بدون قطع آب را پشت سرخواهیم  گذاشت.

وی با اشاره به وجود حدود 15میلیون راس دام سبک و سنگین در مناطق روستایی و برخی شهرهای کوچک ، از شهروندان و روستاییان خواست از مصرف آب شرب برای دام  و در شهرهای بزرگ هم برای استخر و جکوزی خودداری کنند.

مدیرعامل آبفا خراسان رضوی همچنین با مهم خواندن نقش رسانه ها در تبیین شرایط موجود ، خواستار تلاش مضاف اصحاب رسانه برای اطلاع رسانی و اقناع افکارعمومی و همچنین ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در جامعه شد.     

 

   

 

دسته بندی: آب
کد خبر:  16839
بازدید:  58
نظرات برای گذراز تابستان پرتنش آبی با 10درصد صرف جویی در مصرف آب
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی