معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی هشدارداد:

سرانه تولید آب در گناباد 80 لیتر بیشتر از میانگین استان

سه شنبه, 28 دی 1400
ایمیل   |   چاپ
سرانه تولید  آب در گناباد  80 لیتر بیشتر از میانگین استان

معاون بهره برداری و توسعه  آب شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با بیان اینکه سرانه تولید آب به ازای هر نفر در شهرهای و روستاهای  استان خراسان رضوی 240 لیتردر شبانه روز است هشدار داد: این رقم در گناباد به عنوان شهرستانی خشک و کم آب  319 لیتر برآورد می شود.

مهدی جهان طلب در نشست با خبرنگاران شهرستان گناباد  راهکار کاهش مشکلات تامین آب در این استان را مدیریت توزیع و مصرف اعلام کرد و گفت: ادامه پدیده خشکسالی ، افزایش دمای هوا و شیوع ویروس کرونا موجب افزایش سرانه مصرف آب در خراسان رضوی شده است.

وی مدیریت آب را به سه مولفه تامین ، توزیع و مصرف تقسیم کرد و گفت: مسئولان آب و فاضلاب شهرستان های استان سعی کردند با مدیریت و اقدامات لازم  تنش آب در استان را کاهش دهند چرا که حفر چاه برای برون رفت از مشکلات  موجود راه حل موثری نیست و تنها یک مدیریت ساده است.

جهان طلب با اشاره به اینکه  به ازاء یک درجه افزایش دما ،  میزان مصرف آب پنج درصد بالا می رود ، از  افت چاه های زیرزمینی و رانش زمین در برخی مناطق استان به واسطه برداشت های بیش از حد از منابع زیر زمینی به عنوان یک چالش در استان نام برد و بر توجه به  مدیریت توزیع و مصرف تاکید کرد.

 ویادامه داد: مدیریت مصرف بر عهده مردم و مشترکان است و باید با فرهنگ سازی از مصرف بی رویه آب جلوگیری کرد. 

جهان طلب همچنین از آغاز اجرای ۱۵ پروژه آب رسانی و اصلاح شبکه با اعتبار ۲۳۲ میلیارد ریال در گناباد خبر داد و افزود: ۱۴۰میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.

13.5کیلومتر از خط انتقال آب گناباد اصلاح می شود

سرپرست امور آب و فاضلاب گناباد هم در پاسخ به پرسش خبرنگاران ، میزان آب تولیدی از ابتدای سال جاری تاکنون در این شهرستان را  هشت میلیون و ۸۹۵ هزار مترمکعب ذکر کرد و گفت: پنج هزار و ۵۰۰ متر توسعه شبکه آب و ۲ هزار و ۷۰۰ متر اصلاح شبکه، تعویض ۵۸۶ کنتور و ۵۱۱ مورد بهسازی لوله آبرسانی سایر اقدامات این بخش است.

جواد سالاری افزود: ۶ هزار و ۱۷۸ مورد حادثه از ابتدای سال جاری تاکنون در خطوط شبکه انتقال آب و انشعابات آب و فاضلاب گناباد به وقوع پیوسته است و ۲۲ هزار لیتر کلرزنی، ۲ هزار و ۱۲۵ مورد نمونه گیری میکروبی و ۱۷۰ نمونه گیری شیمیایی در همین مدت در شبکه آبرسانی گناباد انجام شده است.

وی مطالبات امور آب و فاضلاب گناباد از بخش های خصوصی ، تجاری و اداری شهرستان را ۵۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اعلام  کرد و افزود: پداخت نکردن مطالبان آبفا در روند خدمت رسانی به مشترکان باعث ایجاد مشکل می شود.

وی با اشاره به آمار بالای اتفاق آب در خط انتقال  110 کیلومتری شهر گناباد  گفت:اصلاح 13.5کیلومتر از این خط در دستور کار قرار دارد که تاکنون ۲.۷  کیلومتر بازسازی شده  وعملیات نوسازی ۴.۷ کیلومتردیگر با اعتبار ۱۲۵ میلیارد ریال به زودی آغاز می شود.

 وی از تدوین سند تدبیر و تشکیل پژوهشکده آب به عنوان بخشی از برنامه های در دست اقدام آبفا گناباد نام برد و ادامه داد: همایش تجلیل از خیران و فعالان بخش آب شرب گناباد نیزبا هدف پاسداشت خیران و فعالان این بخش و الگو سازی نذر آب در گناباد برگزار می شود.

به گفته سالاری گناباد با طولانی ترین خط انتقال به طول ۱۲۰ کیلومتر یکی از خاص ترین شهرها در تامین و توزیع آب شرب با عمیق ترین چاه های آب شرب استان خراسان رضوی و بهره گیری از ۳۷ ایستگاه پمپاژ است که وظیفه تامین و توزیع آب شرب ۵۵ هزار نفر جمعیت درچهار نقطه شهری و ۷۵ روستا با جمعیت ۳۳ هزار نفر را عهده دار است.

گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

 

دسته بندی: آب
کد خبر:  18914
بازدید:  36
نظرات برای سرانه تولید آب در گناباد 80 لیتر بیشتر از میانگین استان
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی