320 لیتر برثانیه از کسری آب شرب شهرستان نیشابور جبران شد

جمعه, 26 شهریور 1400
ایمیل   |   چاپ
  320 لیتر برثانیه از کسری آب شرب شهرستان نیشابور جبران شد

با بهره برداری  از 14 پروژه تامین آب درشهرستان نیشابور 320 لیتر برثانیه از کسری آب مناطق شهری و روستایی این شهرستان جبران شد.
مراسم افتتاح این تعداد پروژه ها با حضورفرماندار و امام جمعه شهرستان و مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی و مدیران محلی و استانی در محل آبفا شهرستان نیشابور برگزار شد.
مدیرعامل آبفا نیشابور در این مراسم با اشاره به کسری آب شرب شهرستان به میزان 650 لیتر بر ثانیه اظهار داشت: 200لیتراز کمبود آب در نتیجه حفر و جابجایی چاه هایی تامین شد که با افت تولید مواجه شده بودند و120لیتر هم با احیاء و مهندسی چاه ها.
علی رضا اخویان از قطع برق به عنوان یک چالش جدید و تاثیر گذار بر منابع تولید آب نام برد و افزود: این عامل ، کسری فعلی آب شهرستان را از 330لیتر برثانیه به 450 تا 500 لیتر بر ثانیه افزایش می دهد.
وی تعامل و همدلی موجود میان مجموعه مدیران شهرستان را در رفع مشکلات آب شرب موثر دانست و افزود: با اجرای طرح یک پارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی ، بخشی از منابع آب شهرها دراختیار روستاها و در مقاطعی منابع روستاها برای شهرها مصرف می شود.
در ادامه مراسم علاوه بر افتتاح پروژه های آبرسانی ، سامانه متمرکز ارتباط با مشتری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی (122)در شرکت آبفا نیشابور راه اندازی شد.
به گفته مدیر عامل آبفا نیشابور برای راه اندازی این مرکز که نیروهای آن را بانوان معلول و مددجوی بهزیستی تشکیل می دهند و همچنین اجرای پروژه های تامین آب شهرستان جمعا 168میلیارد و 820میلیون  ریال هزینه شده است.  
خشکسالی کم سابقه
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی هم در این مراسم گفت: خراسان رضوی با 5.8 درجه گرمای بیشتر در مقایسه با سال قبل ، دومین استان کشور بعد از خراسان جنوبی محسوب می شود و سخت‌ترین خشکسالی ۶۰ سال گذشته را تجربه می کند.
علوی ادامه داد: به خاطر شرایط کرونا و تحریم‌ها، بسیاری از کسب و کارها با چالش مواجه شدند، اما تلاش کردیم تعامل با مشاغل و صنایع را حفظ کنیم و با وجود هم‌زمانی بروز مشکلات مختلف، با عزمی جدی خدمت‌رسانی به شهروندان را ادامه دادیم که امیدواریم این‌ روزهای سخت هرچه زودتر به پایان برسد.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه متمرکز ارتباط با مشتریان استان خراسان رضوی در آبفا نیشابور گفت: ضروری است تمرکز مسئولیت‌ها و خدمات از مرکز استان خارج شود و با واگذاری کارهای ضروری به شهرستان‌های دارای ظرفیت، و ایجاد زیرساخت‌های لازم، این امر اجرایی شود که راه اندازی سامانه ارتباط با مشتریان در نیشابور در این قالب تعریف می شود.  
اختصاص ۲۵۰ میلیارد ریال برای انتقال آب سد بار به نیشابور
نماینده شهرستان های نیشابور، فیروزه و زبرخان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: از سال ۹۷ اعتباری برای اجرای خط انتقال آب سد بار به نیشابور اختصاص نیافته بود که با پیگیری‌های انجام شده بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال به این منظور در نظر گرفته شد.
هاجر چنارانی گفت: امسال با وجود خشکسالی، تابستان پرمصرفی را پیش رو داریم و اجرای طرح منطقه‌بندی شبکه آب شرب برای اصلاح الگوی مصرف بسیار ضروری است.
این نماینده مجلس افزود: تامین آب پایدار در نیشابور یکی از چالش‌های اصلی این شهرستان است و در این چهارچوب باید طرح بازیافت فاضلاب به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد.
وی ادامه داد: واگذاری طرح فاضلاب نیشابور به صورت ۲۵ ساله به فولاد خراسان برای تامین آب مورد نیاز صنایع در حال انجام است.
برخی مناطق شهرستان نیشابور به تلخ آبی رسیده است
معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور نیز گفت: از دهه ۸۰ موضوع تنش آب و فرونشست زمین در شهرستان مطرح شد با این حال قوانین موجود نیست و امروز در برخی از نقاط  یشابور به دلیل افزایش عمق چاه های آب از شورآبی به تلخ‌آبی مواجه شده است.
وی اظهار داشت: براساس آخرین آمار ۸۵ درصد آب استان در بخش کشاورزی مصرف می شود در حالی که میزان بهره‌وری در این بخش متناسب با میزان‌ مصرف آب نیست.
قامتی بیان کرد: فرهنگ سازی اصلاح الگوی مصرف با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها باید در جامعه ترویج شود تا این موضوع به صورت یک فرهنگ تبدیل شود.
 

  320 لیتر برثانیه از کسری آب شرب شهرستان نیشابور جبران شد
دسته بندی: آب
کد خبر:  17619
بازدید:  57
نظرات برای 320 لیتر برثانیه از کسری آب شرب شهرستان نیشابور جبران شد
نام
ایمیل
متن
کد امنیتی
 

اخبار آبفا

آرشیو اخبار خبرخوان